Kajaki

Zapraszamy na spływy kajakowe po malowniczych rzekach, jakimi są Pliszka i Ilanka.

Zapraszamy nad rzekę Pliszkę, rzekę która swoim charakterem oferuje niezapomniane chwile w bezpośrednim kontakcie z naturą dla początkujących i zaawansowanych kajakarzy.

Dla początkujących kajakarzy oraz dla rodziców z dziećmi szczególnie polecamy odcinki:
Pliszka – Gądków Wielki – czas spływu kajakowego ok. 3h/6 km – most
Pliszka – Łapinóg – czas spływu kajakowego ok. 4h/8 km
Gądków Wielki – II Młyn Kokoszki – czas spływu kajakowego trwa ok. 4h/6 km

Są to, jak cała rzeka Pliszka bardzo malownicze, bogate we florę i faunę odcinki. Ważne jest dla nas, aby szczególnie osoby, które pierwszy raz wybrały się na spływ kajakowy, przeżyły niezapomnianą przygodę, którą będą mile wspominać. Ma to być świetna zabawa, dlatego uważamy, że wysiłek fizyczny na tych odcinka nie będzie zbyt wymagający. Oprócz wiosłowania należy się przygotować, że od czasu do czasu spotkamy powalone drzewo, tzw. zwałkę. I tu zaczyna się przygoda jak takie drzewo pokonać. Jeśli drzewo nie wystaje zbyt dużo nad poziom wody i pozwala się wsunąć kajakiem na nie, to proponujemy się możliwie jak najszybciej rozpędzić i wsunąć na takie drzewo. Następnie ruchami posuwistymi przesuwać po drzewie. Jeśli się nie uda musimy wysiąść z kajaka. To wszystko należy robić spokojnie, nie śpieszyć się, niewiele trzeba i jesteśmy w wodzie. Początkujący kajakarze powinni spędzić na spływie maksymalnie 3- 4 godziny.

Oprócz możliwości podziwiania przyrody na trasie z Pliszki do Gądkowa wypłyniemy na Jezioro Ratno, a następnie zobaczymy wiadukt kolejowy – trasa kolejowa Rzepin – Zielona Góra. Odcinek ten zakończycie Państwo przy następnym moście drogowym w miejscowości Gądków Wielki.

Kolejny odcinek to odcinek Gądków Wielki – II Młyn Kokoszki – należy on również do odcinków łatwych, zaczynam spływ przy moście w Gądkowie Wielki i zaraz wpływamy na Jezioro Wielicko. To największe jezioro przez, które przepływa rzeka Pliszka. Na końcu jeziora, kiedy popłyniemy do lewej strony wpłyniemy na koryto rzeki, natomiast kiedy popłyniemy do prawej strony w płyniemy na małe jeziorko, z którego nie ma ujścia i musimy się cofnąć. Na małym jeziorku jest pole namiotowe, polecamy tą opcję dla osób, które chcą płynąć z noclegiem w namiotach w lesie.
Po wpłynięciu na koryto rzeki, dopływamy do sztucznego spiętrzenia wody. Uwaga, nie polecamy aby przepływać ten jaz wodny, ponieważ są tam pod wodą niebezpieczne kamienie. Kajakami prosimy dopłynąć do prawej strony, przenieść je przez drogę i płyniemy dalej. Rzeka od Łapinogu zaczyna pięknie meandrować w wąwozach Puszczy Rzepińskiej. Na tym odcinku również musimy przygotować się, że napotkamy przenoski. Spływ kajakowy kończymy po ok. 4 godz. przed ruinami II Młyna Kokoszki. Kajaki wyciągamy do lewej strony, gdzie zobaczymy przystań i napis II Młyn Kokoszki. Tylko osoby zaawansowane, na własną odpowiedzialność mogą pokonać próg wodny na II Młynie Kokoszki.

Odcinki dla zaawansowanych
Kosobudki – Pliszka – czas spływu kajakowego ok. 7h/15 km – trudny
Drzewce (Kijewo) – Pliszka – czas spływu kajakowego ok. 4h/12 km – trudny
Gądków Wielki – Sądów – czas spływu kajakowego ok. 9h/15,2 km – pole namiotowe – bardzo trudny

W ofercie posiadamy również odcinki dla osób zaawansowanych z Gądkowa Wielkiego do Sądowa oraz z Kosobudek lub Drzewiec do Pliszki. Odcinki te są dłuższe i wymagają większego wysiłku fizycznego. Na trasie spotkacie Państwo wiele powalonych drzew, liczne zakręty, miejscami silną ekspozycję na słońce. Na odcinku z Gądkowa Wielkiego do Sądowa po przepłynięciu II Młynu Kokoszki po ok. 2 godz. dopłyniecie Państwo do Młyna Bełcze, tu musicie być bardzo ostrożni, kajaki najlepiej przenieść prawą stroną. Nigdy tego progu wodnego nie wolno przepływać.

Daj się namówić i skorzystaj z naszych animatorów kajakarstwa. Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie spływy dla początkujących i zaawansowanych. Zapytaj o szczegóły. Na Twoje pytania, chętnie odpowiemy.

Zapraszam
Radek Wójtowicz

Zobacz pełną ofertę na www.kajaki24.eu